Të paktën 427 të vdekur dhe qindra të plagosur nga tërmeti në Siri

Të paktën 427 të vdekur dhe qindra të plagosur nga tërmeti në Siri

Të paktën 427 persona kanë humbur jetën dhe qindra të tjerë janë plagosur si pasojë e tërmetit shkatërrues me magnitudë 7,4 ballë të shkallës Rihter që goditi mëngjesin e sotëm rajonet jugore të Türkiye-s dhe rajonet kufitare veriore të Sirisë, raporton Anadolu.

Epiqendra e tërmetit u regjistrua në qarkun Pazarcık, në qytetin Kahramanmaraş të Türkiye-s, ndërkaq pasuan 42 pasgoditje, më e forta prej të cilave ishte 6,6 ballë e shkallës Rihter. Tërmeti është ndjerë edhe në Sirinë fqinje, veçanërisht në qytetet Idlib, Halep, Hama, Latakia dhe Raka, ku janë shembur ndërtesa të shumta.

Dhjetëra ndërtesa u shkatërruan gjithashtu nga tërmeti në pjesët veriore të Sirisë që kontrollohen nga opozita.

Të paktën 76 persona kanë humbur jetën në Türkiye dhe 440 janë plagosur si pasojë e tërmetit shkatërrues.

Të gjitha shërbimet kompetente të Türkiye-s janë të angazhuara në operacionet e kërkim-shpëtimit dhe ekipet përkatëse nga të gjitha pjesët e Türkiye-s po mbërrijnë në zonat e prekura nga tërmeti.

Përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme, Türkiye kërkoi ndihmë ndërkombëtare në fushën e kërkim-shpëtimit.