Spitalet në jug të Gazës nuk janë në gjendje “më të mirë se të tjerët në enklavë”

Spitalet në jug të Gazës nuk janë në gjendje “më të mirë se të tjerët në enklavë”

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë në Rripin e Gazës, Ashraf al-Qudra, ka deklaruar se të gjitha spitalet në jug të Rripit të Gazës nuk janë në gjendje “më të mirë se të tjerët në enklavën e rrethuar”.

Spitali ‘Shuhada Al-Aqsa’, tha al-Qudra për Anadolu, nuk ofron kujdesin e duhur shëndetësor, sepse ka humbur burimet e tij dhe atje gati po mbaron karburanti dhe si pasojë do të ndalojë së punuari.

“Okupimi zhvendosi personelin mjekësor dhe disa u vranë ose u plagosën. Spitali është kthyer gjithashtu në një strehë, me shumë viktima në korridoret dhe oborret e tij.

Al-Qudra theksoi rëndësinë e krijimit të një “korridori të sigurt humanitar për të ofruar ndihmë mjekësore dhe karburant në spitalet e Gazës”.

Ai kërkoi lejimin e delegacioneve mjekësore për të hyrë në Rripin e Gazës, për të evakuuar ata që janë lënduar dhe për të krijuar spitale në terren për të adresuar kushtet kritike.

Izraeli ka nisur sulme të pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor.

Së fundmi, autoritetet në Gaza njoftuan se numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në enklavën e rrethuar që nga 7 tetori është rritur në mbi 13.300, përfshirë 5.600 fëmijë dhe 3.550 gra.

Ndërkohë, numri zyrtar i vdekjeve izraelite është rreth 1.200.

MARKETING