Shtëpia e Bardhë: Ukraina duhet të fitojë luftën për t’u anëtarësuar në NATO

Shtëpia e Bardhë: Ukraina duhet të fitojë luftën për t’u anëtarësuar në NATO

Ukraina duhet të fitojë luftën kundër Rusisë përpara se të anëtarësohet në NATO. Kështu është shprehur zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë, shkruan “Ukrinform”.

“Aleanca ka folur për këtë dhe Shtetet e Bashkuara sigurisht kanë folur për të. Ata [ukrainasit] duhet ta fitojnë këtë luftë së pari [para se të bashkohen me aleancën]. Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për t’u siguruar që ata mund ta bëjnë këtë”, citohet të ketë thënë Kirby.

Ai gjithashtu vuri në dukje se pas përfundimit të luftës, Ukraina do të kishte një kufi të gjatë me Rusinë dhe një kërcënim të vazhdueshëm të sigurisë. Sipas Kirby, administrata presidenciale e SHBA beson se “NATO është në të ardhmen e Ukrainës”.

“Ka sigurisht gjëra të tjera që duhen bërë që çdo komb të bashkohet me aleancën”, shtoi ai.

Kirby tha se një marrëveshje dypalëshe sigurie do ta ndihmonte Ukrainën të mbrohet ndërsa Ukraina punon “për gjërat e nevojshme” që duhet të bëjë si çdo anëtar i aleancës përpara se të bashkohet me NATO-n.

“Ne besojmë se NATO është në të ardhmen e Ukrainës dhe ne do të punojmë me ta në çdo hap të rrugës që t’i arrijmë atje”, shtoi ai.

 

MARKETING