Shkencëtarët kërkojnë rikthimin e maskave për shkak COVID-19

Shkencëtarët kërkojnë rikthimin e maskave për shkak COVID-19

Shkencëtarët kanë bërë thirrje tashmë për kthimin e maskave të fytyrës për shkak të llojit të ri të COVID që ende nuk është emëruar zyrtarisht, por që tani për tani është quajtur BA.6. Të tjerë, megjithatë, paralajmërojnë se është shumë herët për të panik dhe për të pretenduar se kufizimet e epokës së pandemisë nuk do të nevojiten.

Shkalla e shtrimit në spital për shkak të COVID tashmë ka filluar të rritet, duke ngritur shqetësime për mundësinë e një vale tjetër. Rritja e infeksioneve pason ardhjen e një varianti të ri të quajtur Eris, i cili është tashmë një në shtatë raste të reja të koronavirusit në Britaninë e Madhe, sipas zyrtarëve shëndetësorë atje.

Ekspertët pohojnë se moti dhe “efekti Barbenheimer”, që i referohet filmave “Barbie” dhe “Oppenheimer”, mund të kenë kontribuuar gjithashtu në rritjen e infeksioneve dhe dobësimin e imunitetit.

Deri më tani, nuk ka asnjë shenjë se varianti i sapozbuluar është një kërcënim më i madh se ato të njohura deri më tani, duke përfshirë variantin Omicron.

Vaksinat shtesë do t’u ofrohen personave mbi 65 vjeç dhe grupeve vulnerabël në MB më vonë këtë vit.

Një variant i ri i virusit, duket se tashmë ka filluar të qarkullojë dhe është vërejtur edhe në Danimarkë dhe Izrael. Ekspertët mendojnë se ky variant ka më shumë se 30 mutacione në proteinën e tij spike, pjesa e virusit që shkakton infeksion.

Megjithatë, ende nuk dihet nëse ky variant do të përhapet efektivisht apo thjesht do të zhduket.

Dr. Trisha Greenhalgh, një eksperte në kujdesin parësor në Universitetin e Oksfordit, postoi në X.com se duket se po “maskon përsëri kohën”.

Profesorja Christina Pagel, një matematikane nga Universiteti i Londrës, tha se është ende shumë herët, por ky variant i koronavirusit ka shumë mutacione të reja që e bëjnë atë të ndryshëm nga llojet e mëparshme, dhe është potencialisht më i aftë të shkaktojë një valë të madhe. /tesheshi.com/

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif