SHBA i përgjigjet Rusisë: Nuk do t’i japim të dhëna për forcën tonë bërthamore

SHBA i përgjigjet Rusisë: Nuk do t’i japim të dhëna për forcën tonë bërthamore

Shtetet e Bashkuara kanë informuar Moskën se nuk do të ndajnë më të dhëna për forcat e saj bërthamore, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë, duke shpjeguar se ndryshimi është përgjigja e Uashingtonit ndaj vendimit të Rusisë për të pezulluar pjesëmarrjen e saj në traktatin e ri START për të reduktuar armët sulmuese strategjike.

“Sipas ligjit ndërkombëtar, Shtetet e Bashkuara kanë të drejtë t’i përgjigjen shkeljeve të Rusisë të traktatit të ri START duke marrë kundërmasa proporcionale dhe të kthyeshme për të nxitur Rusinë të përmbushë detyrimet e saj,” tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

“Kjo do të thotë se për shkak se pezullimi i pretenduar nga Rusia i Traktatit të Ri START është ligjërisht i pavlefshëm, SHBA-ja lejohet ligjërisht të ndalojë përditësimin tonë të të dhënave dyvjeçare në përgjigje të shkeljeve të Rusisë”, shtoi i njëjti zëdhënës.

Ne kemi armë të afta për të shkatërruar SHBA-në, thotë aleati i Putinit

Aleati i Vladimir Putinit paralajmëroi 24 orë më parë se Rusia ka armët për të shkatërruar çdo armik, përfshirë Shtetet e Bashkuara, nëse ekzistenca e tij kërcënohet, ndërsa akuzon Uashingtonin se nënvlerëson fuqinë bërthamore të Moskës.

Komentet e Nikolai Patrushev, sekretarit të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, janë të fundit nga një zyrtar i lartë rus për të ngritur spektrin e një përballjeje bërthamore midis dy fuqive më të mëdha bërthamore në botë, diçka që Moska thotë se dëshiron ta shmangë.

“Politikanët amerikanë të kapur në propagandën e tyre mbeten të bindur se, në rast të një konflikti të drejtpërdrejtë me Rusinë, Shtetet e Bashkuara janë në gjendje të lëshojnë një sulm parandalues ​​raketor, pas të cilit Rusia nuk do të jetë më në gjendje të përgjigjet. Kjo është marrëzi dhe shumë e rrezikshme”, tha Patrushev duke folur sot për gazetën ruse Roshskaya Gazeta.

“Rusia është e duruar dhe nuk frikëson askënd me avantazhin e saj ushtarak. Por ajo ka armë moderne unike të afta për të shkatërruar çdo kundërshtar, përfshirë Shtetet e Bashkuara, në rast të një kërcënimi për ekzistencën e tij”, shtoi ai.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif