Rusia pretendon se ka marrë kontrollin e qytetit të minierës së kripës Soledar

Rusia pretendon se ka marrë kontrollin e qytetit të minierës së kripës Soledar

Rusia thotë se ka marrë nën kontroll qytetin ukrainas të minierës së kripës Soledar pas një beteje disamujore, duke e quajtur atë një hap “të rëndësishëm” për ofensivën e saj.

Fitorja do t’i lejojë trupat ruse të ndërpresin rrugët e furnizimit të Ukrainës në qytetin më të madh të Bakhmutit, tha ministria e mbrojtjes.

Zyrtarët ukrainas thanë se lufta për Soledar ishte ende duke vazhduar dhe akuzuan Rusinë për “zhurmë informacioni”.
Luftimet rreth Soledarit kanë qenë disa nga më të përgjakshmet e luftës.

Guvernatori rajonal Pavlo Kyrylenko tha të enjten se 559 civilë, përfshirë 15 fëmijë, mbetën në qytet dhe nuk mund të shpërnguleshin.

Rëndësia e Soledar për ushtrinë ruse kundërshtohet nga analistët ushtarakë për shkak të madhësisë së saj relativisht të vogël. Por kapja e Soledar ka të ngjarë të përshëndetet si një fitore në Moskë pas muajsh dështimesh dhe pengesash në luftën 10-mujore të Rusisë.

Instituti për Studimin e Luftës me qendër në SHBA tha orë më parë se kishte të ngjarë që forcat ruse të kishin kapur Soledar, por nuk besonte se më pas do të ishin në gjendje të vazhdonin të rrethonin Bakhmutin.

Serhiy Cherevatyi, zëdhënës i komandës ushtarake lindore të Ukrainës, tha se Rusia kishte dërguar luftëtarët e saj më të mirë mercenarë dhe njësi të tjera në Soledar. /Euronews.al/

MARKETING