Rritet në afro 34 mijë numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

Rritet në afro 34 mijë numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

Numri i të vdekurve palestinezë nga ofensiva e vazhdueshme e Izraelit në Rripin e Gazës që nga tetori i kaluar ka arritur në 33.970 persona, tha sot Ministria e Shëndetësisë e enklavës, transmeton Anadolu.

Ministria tha në një deklaratë se të paktën 76.770 njerëz të tjerë janë plagosur gjithashtu nga sulmet, tashmë në muajin e shtatë.

“Të paktën 71 persona u vranë dhe 106 të tjerë u plagosën në sulmet izraelite në 24 orët e fundit”, njoftoi ministria, duke shtuar:

“Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë dhe shpëtimtarët nuk janë në gjendje t’i arrijnë ata”.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë 1.200 njerëz.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas një bllokade gjymtuese ndaj shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND). Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

MARKETING