Rritet në 29.954 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

Rritet në 29.954 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

Numri i të vdekurve palestinezë nga sulmet e vazhdueshme izraelite në Rripin e Gazës që nga 7 tetori është rritur në 29.954, njoftoi Ministria e Shëndetësisë në enklavën e rrethuar palestineze.

Njoftimi vjen ndërsa ofensiva vdekjeprurëse izraelite kundër Gazës hyri në ditën e 145-të.

Ministria tha gjithashtu se 70.325 persona të tjerë janë plagosur nga sulmet.

Në deklaratën e Ministrisë thuhet se në 24 orët e fundit, ushtria izraelite ka kryer 8 “masakra” në gjithë Rripin e Gazës, duke lënë 76 të vdekur dhe 110 të tjerë të plagosur.

“Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë dhe shpëtimtarët nuk mund t’i arrijnë ata”, thuhet më tej.

Izraeli ka sulmuar Rripin e Gazës që nga një ofensivë ndërkufitare nga grupi palestinez Hamas në tetor.

Rreth 85 për qind e banorëve të Gazës janë zhvendosur nga sulmet izraelit, ndërsa të gjithë përballen me pasiguri ushqimore, sipas OKB-së. Qindra mijëra njerëz jetojnë pa strehë dhe më pak se gjysma e kamionëve me ndihma po hyjnë në territor sesa përpara fillimit të konfliktit.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

MARKETING