Putini më në fund flet pas vdekjes së Prigozhinit: Biznesmen i talentuar që ka bërë gabime serioze në jetë

Putini më në fund flet pas vdekjes së Prigozhinit: Biznesmen i talentuar që ka bërë gabime serioze në jetë

Presidenti rus Vladimir Putin ka folur për herë të parë për rrëzimin e avionit të djeshëm.

Ai u dërgon ngushëllimet e tij familjeve të të vdekurve dhe e përshkruan themeluesin e Wagner Group Yevgeny Prigozhin si një biznesmen të talentuar.

Në një fjalim televiziv Putin, thotë se hetuesit do të shqyrtojnë se çfarë ndodhi – por se kjo do të marrë kohë.

Ai thotë se i është thënë për rrëzimin e avionit të së mërkurës të enjten në mëngjes, ka raportuar BBC.

Putin thotë gjithashtu se “me sa di unë”, Prigozhin “vetëm dje [e mërkurë] u kthye nga Afrika. Ai takoi disa persona zyrtarë atje”.

Ditët e fundit, shefi i Wagner besohet të ketë qenë i pranishëm në Afrikën Perëndimore – ku analistët perëndimorë kanë frikë se grupi po kërkonte të zgjeronte shtrirjen e tij në vende të tjera, duke përfshirë Nigerin, ku sapo ka ndodhur një grusht shteti.

Wagner është një shtyllë kyçe e politikës së jashtme ruse, me forcat e saj që ndihmojnë për të mbështetur qeveritë në Siri, Mali, Republikën e Afrikës Qendrore dhe Libi në këmbim të të drejtave fitimprurëse të minierave.

Putini nderon njeriun që dikur njihej si “kuzhinieri” i tij për shkak të kontratave fitimprurëse që kishte për të furnizuar me ushqim Kremlinin.

“Unë e njoh Prigozhin për një kohë të gjatë, që nga fillimi i viteve 1990,” tha Putin në fjalimin e tij televiziv. Në një referencë të dukshme për kryengritjen e abortuar të Wagnerit në qershor, Putin vazhdon: “Ky ishte një person me një fat të ndërlikuar dhe ai bëri gabime të rënda në jetë, por gjithashtu kërkoi të arrinte rezultatet e nevojshme – si për veten e tij ashtu edhe në kohën kur e pyeta. atë, për kauzën e përbashkët, si në muajt e fundit”.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif