Politikani britanik shkarkohet nga pozita qeveritare pasi kërkoi armëpushim në Gaza

Politikani britanik shkarkohet nga pozita qeveritare pasi kërkoi armëpushim në Gaza

Deputeti britanik, Paul Bristow, nga Partia Konservatore në pushtet është shkarkuar nga roli i tij si ndihmës ministror pasi bëri thirrje për një armëpushim në luftën Izrael-Gaza.
Bristow, një ndihmës i Sekretarit të Shtetit për shkencën, inovacionin dhe teknologjinë, i kishte shkruar një letër kryeministrit Rishi Sunak javën e kaluar duke i kërkuar atij të ndryshonte qëndrimin e tij për konfliktin dhe të mbështeste një fund “të përhershëm” të armiqësive.

Qeveria britanike thotë se mbështet “pauza humanitare”, por jo një armëpushim, shkruan Aljazeera.

Në letrën e tij, Bristow tha se një armëpushim i plotë do të shpëtonte jetë dhe do të lejonte që ndihma humanitare “të arrijë tek njerëzit që kanë më shumë nevojë për të”.

MARKETING