Pas zjarrit, Greqia u godit nga një stuhi e tmerrshme – të paktën një i vdekur

Pas zjarrit, Greqia u godit nga një stuhi e tmerrshme – të paktën një i vdekur

Paraditen e së martës në qytetin port të Volosit në Greqinë qendrore, pas një stuhie të gjatë që përfshiu një zonë të gjerë, u regjistrua viktima e parë, ndërsa qindra shtëpi dhe rrugë u përmbytën.

Stuhia pritet të vazhdojë me shkatërrime edhe gjatë 24 orëve të ardhshme, raportojnë mediat lokale.

Burri që vdiq ishte një fermer bagëtish, i cili u shtyp nga një mur që u shemb gjatë stuhisë në distriktin Agios Georgios, njoftoi departamenti i zjarrfikësve.

Në rrugët kryesore të qytetit të Volosit, qindra drejtues mjetesh kanë mbetur të bllokuar në mjetet e tyre.

Sasi të mëdha uji nga mali Pelion janë derdhur në rrugë, pasi rrjeti i kullimit nuk ka mundur të thithë ujin, duke sjellë përmbytje në rrugë.

Niveli i ujit u rrit me tre metra, duke vënë në rrezik rrethin fqinj të Agioi Anargyri. Bodrumi i spitalit Achillopoulio u mbush me ujë dhe të gjitha shërbimet e autobusëve u pezulluan.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif