Paralajmërojnë ekspertët, erërat nga Afrika e Veriut po rrisin temperaturat në Evropë Jugore e Ballkan

Paralajmërojnë ekspertët, erërat nga Afrika e Veriut po rrisin temperaturat në Evropë Jugore e Ballkan

Vapa intensive po vazhdon të djegë Evropën Jugore këtë javë – me zyrtarët shëndetësorë që paralajmërojnë njerëzit të qëndrojnë të strehuar dhe të hidratuar.

Erërat nga Afrika e Veriut po rrisin temperaturat në Evropën Jugore, përfshirë Italinë dhe vendet e Ballkanit, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv

Në tetë qytete në Itali u dhanë paralajmërime për ngrohjen – me temperatura mbi 39 gradë celsius të parashikuara në disa pjesë të vendit.

Javën e kaluar, autoritetet greke u detyruan të mbyllnin Akropolin në Athinë pasi temperaturat kaluan 40 gradë në pjesën më të madhe të Greqisë qendrore dhe jugore, ndërsa temperaturat përgjatë bregdetit turk ishin 12 gradë më të larta se zakonisht për sezonin.

Rreziku i valëve të të nxehtit ka bërë që edhe organizatorët e Lojërave Olimpike të Parisit të mendojnë për sigurinë e atletëve për të përballuar nxehtësinë ekstreme.

MARKETING