Nisin edhe zyrtarisht hetimet ndaj Varhelyit, dyshohet se favorizoi Serbinë gjatë negociatave

Nisin edhe zyrtarisht hetimet ndaj Varhelyit, dyshohet se favorizoi Serbinë gjatë negociatave

Parlamenti Evropian edhe zyrtarisht ka aprovuar kërkesën për hetimin e brendshëm ndaj Komisionerit për Zgjerim të BE-së, Olivér Várhelyi për gjoja favorizimin e Serbisë gjatë negociatave të zgjerimit të bllokut.

Këtë e ka bërë të ditur deputeti holandez që inicoi kërkesën, Thijs Reuten, shkruan Reporteri.net.

“Kjo është e drejtë. Me 357 pro, 180 kundër dhe 95 abstenime, Parlamenti Evropian miratoi thirrjen time ndaj Komisionit për të hetuar komisionerin Várhelyi mbi sjelljen e tij në Ballkanin Perëndimor.
Pres me padurim rezultatet e hetimit”, ka shkruar ai.
Socialistët dhe Demokratët thanë se janë të alarmuar nga raportet se komisioneri Varhelyi qëllimisht kërkon të minojë qendrën e reformave demokratike dhe të sundimit të ligjit në vendet drejt anëtarësimit në BE.

“Komisioneri vazhdimisht nënvlerëson sulmet e presidentit serb Vuçiq ndaj demokracisë dhe, dyshohet se ka ndihmuar edhe veprimet separatiste të Milorad Dodikut në Bosnje dhe Hercegovinë (BeH)”, theksuan këta deputetë. /Reporteri.net/

MARKETING