Mijëra protestues marshojnë drejt ambasadës amerikane në Indonezi, bëjnë thirrje për armëpushim në Gaza

Mijëra protestues marshojnë drejt ambasadës amerikane në Indonezi, bëjnë thirrje për armëpushim në Gaza

Më shumë se 3000 njerëz kanë marshuar drejt ambasadës amerikane në Xhakartë duke bërë thirrje për një armëpushim në Gaza.

Protestuesit filluan të mblidhen që në orën 7:30 të mëngjesit (00:30 GMT) të shtunën. Disa valëvitën flamuj palestinezë dhe të tjerë mbanin shalle të dekoruara në stilin e keffiyeh palestinez bardh e zi ndërsa ecnin drejt ambasadës së fortifikuar në kryeqytetin indonezian.

“Vrasja e fëmijëve dhe grave në Gaza është një krim kundër njerëzimit që duhet të ndalet,” shkroi Iskan Qolba Lubis, një anëtar i partisë PKS (Partai Keadilan Sejahtera) në X, duke shpërndarë një video të tubimit.

Organizatorët thonë se ata zgjodhën të marshojnë drejt ambasadës amerikane për shkak të mbështetjes së Uashingtonit për bombardimet e vazhdueshme të Izraelit ndaj Gazës.

Protestat që bëjnë thirrje për një armëpushim priten gjithashtu në Malajzi më vonë të shtunën.

MARKETING