Mbështetja për qeverinë gjermane në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave

Mbështetja për qeverinë gjermane në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave

Mbështetja për qeverinë e koalicionit të majtë liberal të Gjermanisë ra në nivelin më të ulët historik në 36 për qind, ndërsa Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë (AfD) arriti një rekord prej 22 për qind, sipas një sondazhi të ri nga transmetuesi publik gjerman, raporton Anadolu.

Shifrat e publikuara të enjten mbrëma tregojnë mbështetjen për Partinë Social Demokrate (SPD) të kancelarit Olaf Scholz në 16 për qind, një pikë më pak se fillimi i muajit të kaluar.

Partneri i koalicionit SPD, ambientalistët e Gjelbër, gjithashtu humbën një pikë, duke rënë në 14 për qind. Partneri i vogël i koalicionit, Partia Liberale Demokratike e Lirë (FDP), kishte 6 për qind.

Opozita kryesore e Gjermanisë, aleanca konservatore e Unionit Kristian Demokrat (CDU) dhe Unioni Kristian Social (CSU), pati mbështetjen e 29 për qind të anketuarve.

Sipas sondazhit të ARD DeutschlandTrend, AfD e ekstremit të djathtë, e cila ka qenë nën mbikëqyrjen e inteligjencës për shkak të kërcënimit për demokracinë, shënoi rritje të mbështetjes prej 22 për qind.

Sondazhi zbuloi se ekonomia është kthyer në shqetësim kryesor për votuesit gjermanë ndërsa 46 për qind thanë se presin që situata ekonomike të jetë më e keqe brenda vitit sesa sot.

Rreth 26 për qind e votuesve potencuan imigracionin si shqetësimin e tyre kryesor, të ndjekur nga ndryshimet klimatike (18 për qind), padrejtësia sociale dhe varfëria (16 për qind)) dhe politika e qeverisë për energjinë (9 për qind)).

AfD e ekstremit të djathtë ka dyfishuar mbështetjen e votuesve që nga zgjedhjet e fundit në 2021, duke përfituar nga pakënaqësia e madhe me politikat e qeverisë së koalicionit.

Sipas sondazhit të fundit, rreth 79 për qind e të anketuarve ishin ose më pak të lumtur ose aspak të kënaqur me qeverinë e koalicionit liberal të qendrës së majtë. Vetëm 19 për qind e votuesve ishin të mendimit se qeveria po funksiononte mirë.

Figurat kryesore të AfD-së kanë kritikuar vazhdimisht qëndrimin e qeverisë Scholz për luftën Rusi-Ukrainë, kundërshtuan dërgimin e armëve në Ukrainë dhe argumentuan se ndalimi i importeve të energjisë nga Rusia ishte kundër interesave kombëtare të Gjermanisë.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif