Marrëveshja për eksportin e grurit nga Ukraina, përparime gjatë bisedimeve katërpalëshe në Stamboll

Marrëveshja për eksportin e grurit nga Ukraina, përparime gjatë bisedimeve katërpalëshe në Stamboll

Ka pasur përparime gjatë bisedimeve të mbajtura në Stamboll nga zëvendësministrat e mbrojtjes të Turqisë, Rusisë dhe Ukrainës së bashku me zyrtarët e OKB-së për marrëveshjen e grurit të Detit të Zi, tha të enjten Ministria e Mbrojtjes së Turqisë.

Palët ranë dakord të vazhdojnë takimet për marrëveshjen, e cila do të përfundojë më 18 maj, tha ministria në një deklaratë.

OKB-ja dhe Turqia ndërmjetësuan marrëveshjen e eksportit të Detit të Zi korrikun e kaluar për të ndihmuar në trajtimin e krizës globale të ushqimit që është përkeqësuar nga lufta në Ukrainë, duke lejuar eksportin e sigurt të drithërave dhe plehrave kimike nga tre porte të Ukrainës.

Rusia ka thënë se nuk do ta zgjasë paktin përtej asaj date nëse nuk plotësohet një listë kërkesash për të hequr pengesat ndaj eksporteve të saj të grurit dhe plehrave.

 

Kremlini tha sot se Vladimir Putin mund të flasë me homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan në një njoftim të shkurtër nëse është e nevojshme në lidhje me zgjatjen e marrëveshjes.

 

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif