Luftanija amerikane lundron mes Tajvanit e Kinës, reagon Pekini

Luftanija amerikane lundron mes Tajvanit e Kinës, reagon Pekini

Një luftanije amerikane lundroi përmes ngushticës së Tajvanit midis Tajvanit dhe kontinentit kinez të enjten, duke shkaktuar kritika nga Pekini.

Ushtria amerikane tha se tranziti i USS Chung-Hoon tregoi përkushtimin e SHBA-së për një “Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur”, raportoi BBC-ja të premten.

Por një zëdhënës i ambasadës kineze në Washington tha se udhëtimi ishte bërë për të “përkulur muskujt” dhe akuzoi SHBA-në për “minim të paqes dhe stabilitetit”.

Tensionet në ngushticën e Tajvanit u rritën vitin e kaluar.

Kina kreu stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë rreth ishullit pas një vizite atje nga ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi në gusht.

Kina pretendon Tajvanin si pjesë të territorit të saj dhe është zotuar ta bashkojë atë, me forcë nëse është e nevojshme. Tajvani i vetëqeverisur e sheh veten të veçantë nga kontinenti.

Ushtria kineze tha se kishte monitoruar tranzitin e USS Chung-Hoon. Zëdhënësi i ambasadës së saj shtoi se vendi “do të ruajë sovranitetin e tij kombëtar dhe integritetin territorial”.

Anija mban emrin e kundëradmiralit Gordon Pai’ea Chung-Hoon, i cili shërbeu në marinën amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore. /Koha.net/

MARKETING