Kurti: Po i hapim rrugë zgjedhjeve të parakohshme në veri, sipas dakordimit me BE-në

Kurti: Po i hapim rrugë zgjedhjeve të parakohshme në veri, sipas dakordimit me BE-në

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për dakordimin për depërshkallëzimin e situatës në veri të Kosovës.

Në një shkrim në Twitter, Kurti ripërsëriti deklarimet për reduktimin e pranisë së Policisë në tri komunat veriore.

Kryeministri tha se tani është hapur rrugë për zgjedhjet e parakohshme dhe shtoi se ato po bëhen konform marrëveshjes në Bratislavë.

“Që nga java e kaluar, ne kemi reduktuar praninë Policisë 25% në tri komunat veriore. Tani po fillojmë të hapim rrugën për zgjedhje të parakohshme në veri. Po zbatojmë tashmë me mirëbesim marrëveshjen me BE-në për de-përshkallëzimin e arritur në Bratislavë”, u shpreh Kurti.

Që nga fundi i majit, serbët në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok po kundërshtojnë që kryetarët e rinj shqiptarë të punojnë nga ndërtesat komunale. Ata po ashtu po kërkojnë tërheqjen e njësive speciale të Policisë së Kosovës nga veriu.

Që nga ajo kohë, në veri janë shënuar disa incidente me shok-bomba dhe granata dore si dhe më 29 maj në Zveçan protestuesit serbë janë përleshur me pjesëtarët e KFOR-it. Nga këto përleshje kanë mbetur të lënduar dhjetëra persona nga të dyja palët.

Bashkësia ndërkombëtare i ka kërkuar Kosovës dhe Serbisë të ndërmarrin hapa të menjëhershëm që të ulen tensionet në veri. Kosovës po i kërkohet që të organizojë zgjedhje të reja në katër komunat veriore, ndërkaq Serbisë që të bindë serbët që të marrin pjesë në procesin zgjedhor.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif