Kryeministri rus: Rusia dhe Kina do të arrijnë shkëmbim tregtar prej 200 miliardë dollarë

Kryeministri rus: Rusia dhe Kina do të arrijnë shkëmbim tregtar prej 200 miliardë dollarë

Kryeministri i Rusisë, Mikhail Mishustin, tha se Moska dhe Pekini do të arrijnë shkëmbim tregtar prej 200 miliardë dollarë midis dy vendeve në vitin 2023, transmeton Anadolu.

“Vitin e kaluar, tregtia e ndërsjellë u rrit me pothuajse një të tretën, duke iu afruar 190 miliardë dollarëve. Jam i bindur se tashmë këtë vit ne do të përmbushim detyrën e vendosur nga ju (presidenti kinez Xi Jinping) dhe presidenti rus Vladimir Putin, për ta çuar tregtinë në 200 miliardë dollarë”, tha Mikhail Mishustin gjatë një takimi me presidentin kinez Xi në Moskë.

Mishustin tha se bashkëpunimi tregtar dhe ekonomik midis Rusisë dhe Kinës po zhvillohet me sukses, pavarësisht situatës së jashtme jo të favorshme, turbulencave në tregjet globale dhe rritjes së sanksioneve nga Perëndimi.

Mishustin tha se Moska është e interesuar të forcojë më tej partneritetin e saj gjithëpërfshirës dhe bashkëpunimin strategjik me Pekinin.

Ai tha gjithashtu se qeveria dhe ministritë e të dy vendeve po ndërveprojnë dhe po angazhohen në promovimin e projekteve të përbashkëta në fushat e tyre përkatëse.

Mishustin shtoi se bisedimet midis Xi dhe Putin do të rezultojnë në miratimin e marrëveshjeve të rëndësishme.

Presidenti kinez tha se marrëdhëniet midis Pekinit dhe Moskës “gjatë viteve i kanë rezistuar sfidave dhe kthesave të ndryshme dhe janë bërë më të forta”.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif