Kina mbështet raundin e tretë të bisedimeve të paqes

Kina mbështet raundin e tretë të bisedimeve të paqes

Një raund i dytë bisedimesh që synonin t’i jepnin fund luftës ka përfunduar në Jeddah.

Pavarësisht se asnjë plan konkret nuk u ra dakord, Ukraina deklaroi se samiti ishte një hap përpara edhe pse Rusia nuk ishte e ftuar.

Një pjesëmarrës ishte Kina, e cila thuhet se është në favor të një samiti të tretë.

Duke cituar një burim të BE-së, Guardian thotë se Kina “mori pjesë aktive dhe ishte pozitive për idenë e një takimi të tretë në këtë nivel”.

Wall Street Journal dëgjon linja të ngjashme, duke raportuar se shumica e 42 vendeve që morën pjesë, duke përfshirë Kinën, ranë dakord të takoheshin përsëri në të ardhmen e afërt.

Javën e kaluar, presidenti Zelenskyy tha se shpresonte që bisedimet me Arabinë Saudite të ishin një hap drejt bisedimeve formale të paqes Rusi-Ukrainë në vjeshtë.

Përfshirja e Kinës po shihet si një shenjë pozitive nga një vend që ka këmbëngulur prej kohësh se është neutral ndaj konfliktit.

Pekini ka theksuar se integriteti territorial i Ukrainës duhet të respektohet, por në të njëjtën kohë nuk e ka dënuar pushtimin, ka abstenuar gjatë votimeve të OKB-së për luftën dhe ka kritikuar sanksionet perëndimore.

Eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare Samuel Ramani nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara tha për Sky News se pjesëmarrja e Kinës tregon se është në anën e paqes.

MARKETING