Izraeli shënjestron sërish palestinezët që prisnin ndihmë, raportohet për viktima

Izraeli shënjestron sërish palestinezët që prisnin ndihmë, raportohet për viktima

Disa palestinezë u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën sot pasi ushtria izraelite shënjestroi përsëri qindra njerëz që prisnin kamionët e ndihmës në lindje dhe perëndim të qytetit të Gazës, raporton Anadolu.

“Një numër i të vdekurve dhe të plagosurve mbërritën në Kompleksin Mjekësor Shifa në qytetin e Gazës pasi u shënjestruan nga dronët izraelitë ndërsa prisnin kamionët e ndihmës për të mbërritur në zonat e rrethrrotullimeve Kuvajt dhe Nabulsi”, thanë burimet mjekësore për Anadolu.

Ata shtuan se shumë prej të plagosurve janë në gjendje të rëndë, ndërsa nuk ka kapacitete për t’u ofruar mjekimin e nevojshëm.

Kjo nuk është hera e parë që ushtria izraelite ka vënë në shënjestër palestinezët ndërsa ata prisnin ndihma në qytetin e Gazës.

Më 29 shkurt, forcat izraelite hapën zjarr ndaj qindra palestinezëve ndërsa ata u mblodhën në jug të qytetit të Gazës në pritje për të marrë ndihma humanitare në rrugën Al-Rashid, duke vrarë të paktën 118 dhe duke plagosur 760 të tjerë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në enklavë.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar i 7 tetorit 2023 nga grupi palestinez Hamas, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë afro 1.200 njerëz.

Të paktën 30.960 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë në Gaza dhe 72.524 të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Izraeli ka vendosur gjithashtu një bllokadë gjymtuese ndaj Gazës, duke e lënë popullsinë e saj në prag të urisë.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

MARKETING