Izraeli bombardon qendrën e shpërndarjes së ndihmave humanitare në Gaza, 5 të vrarë

Izraeli bombardon qendrën e shpërndarjes së ndihmave humanitare në Gaza, 5 të vrarë

Të paktën pesë persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga bombardimet izraelite në një qendër të shpërndarjes së ndihmave humanitare në Rripin e Gazës jugore, raporton Anadolu.

Dëshmitarët thanë se sulmi shënjestroi një qendër të shpërndarjes së ndihmave të agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA) në qendër të qytetit Rafah.

Sipas burimeve mjekësore, disa nga të plagosurit janë në gjendje të rëndë. Deri më tani nuk ka pasur asnjë koment nga ushtria izraelite mbi raportin.

Në një sulm tjetër, sipas dëshmitarëve, pesë persona u vranë në një sulm ajror izraelit në një shtëpi në lagjen Tal al-Hawa në jugperëndim të qytetit Gaza.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në Rripin e Gazës që nga sulmi ndërkufitar i 7 tetorit nga Hamasi, ku sipas Tel Avivit, u vranë rreth 1.200 njerëz.

Mbi 31 mijë palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në Gaza dhe mbi 72.600 të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave themelore.

Ushtria izraelite ka vendosur bllokadë në enklavën palestineze, duke e lënë në prag të urisë popullsinë e saj, veçanërisht banorët e Gazës veriore. Sipas autoriteteve lokale, të paktën 27 persona kanë vdekur nga kequshqyerja dhe dehidratimi si pasojë e bllokadës izraelite.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), e cila në një vendim të përkohshëm në muajin janar urdhëroi Tel Avivin të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidi dhe të garantojë që ndihma humanitare të ofrohet për civilët në Gaza.

MARKETING