Ish-zyrtari ushtarak amerikan: Sulmi kinez ndaj Tajvanit është “i pashmangshëm”

Ish-zyrtari ushtarak amerikan: Sulmi kinez ndaj Tajvanit është “i pashmangshëm”

Ish-zyrtari i lartë ushtarak amerikan, Robert Spalding, vlerëson se presidenti kinez, Xi Jinping, së shpejti mund të vendosë të kopjojë veprimet e presidentit rus, Vladimir Putin, në Ukrainë me një sulm ushtarak ndaj Tajvanit.

“Unë mendoj se një sulm kinez ndaj Tajvanit është i pashmangshëm”, tha Spalding për Anadolu, një gjeneral brigade në pension i Forcave Ajrore të SHBA-së.

Spalding, i cili ka shërbyer edhe si zyrtari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, po merr pjesë në Forumin e 32-të Ekonomik në Karpacz, Poloni.

“Sa më shumë që Xi vendos kufizime në ekonominë e tij dhe sa më shumë të vendosë kufizime ndaj SHBA-së dhe korporatave shumëkombëshe për të operuar në Kinë, aq më pak do të ketë druajtje për të mos sulmuar Tajvanin, sepse po krijon një shkëputje në vete”, tha Spalding.

Që kur shpërtheu lufta Rusi-Ukrainë vitin e kaluar, vëzhguesit kanë ndjekur nga afër veprimet e Kinës në lidhje me Tajvanin.

Tensionet janë përshkallëzuar pasi ndërveprimi i shtuar midis Taipeit, SHBA-së dhe aleatëve të tij ka shkaktuar reagime të zemëruara nga Pekini.

Pekini pretendon Tajvanin, një ishull me 24 milionë banorë, si një provincë të shkëputur, ndërsa Taipei ka këmbëngulur për pavarësinë e tij që nga viti 1949.

Vëzhguesit kanë thënë më parë se Kina mund të përsërisë veprimet e Rusisë në Ukrainë nëse ndonjëherë përpiqet të sjellë Tajvanin nën kontrollin e saj.

Pekini ka hedhur poshtë pohimet për një sulm të afërt, por e ka bërë të qartë se e konsideron Tajvanin si pjesë të territorit të tij dhe madje do të përdorte forcën për ta ribashkuar atë me pjesën tjetër të Kinës.

– “Kina zgjeron ndikimin e saj si një superfuqi”

Spalding, i cili shërbeu si drejtor i lartë për planifikimin strategjik në Këshillin e Sigurisë Kombëtare në administratën e ish-presidentit Donald Trump, beson se një Luftë e re e Ftohtë tashmë është duke u zhvilluar dhe Kina ka prirje të tregojë fuqinë e saj.

“Unë mendoj se teksa Kina e sheh se po mbështetet gjithnjë e më pak në ekonominë e saj të drejtuar nga eksporti, ajo do të nxitet gjithnjë e më shumë për të vazhduar dhe për të pushtuar Tajvanin dhe Xi Jinping tashmë ka thënë se do ta bëjë këtë,” tha ai, duke shtuar se “Kina po zgjeron ndikimin e saj si superfuqi dhe po përpiqet të izolojë SHBA-në nga aleatët e saj”.

Në muajt e fundit, SHBA-ja ka miratuar pako armësh dhe pajisjesh për Tajvanin me vlerë qindra milionë dollarë dhe gjithashtu ka rritur trafikun diplomatik në Taipei me udhëtime të rregullta nga ligjvënësit dhe ish-zyrtarët.

Kina i ka kërkuar vazhdimisht Washington-it të ndalojë angazhimin ushtarak dhe diplomatik me Tajvanin. Kina gjithashtu ka sanksionuar kontraktorët amerikanë të mbrojtjes për shitjen e armëve në Tajvan.

SHBA ka një politikë të gjatë të “paqartësisë strategjike” ndaj Tajvanit, që do të thotë se nuk ka deklaruar në mënyrë eksplicite nëse do të mbronte ishullin në rast të një sulmi kinez.

Megjithatë, presidenti amerikan, Joe Biden, është zotuar të dalë në mbrojtje të Tajvanit në rast të një sulmi kinez.

Spalding tha se qëllimi i Kinës do të ishte të merrte Tajvanin përpara se forcat amerikane të kenë një shans për të reaguar.

“Deri në kohën kur SHBA do të ketë një shans për të rritur kapacitetin e saj të prodhimit, konflikti do të kishte përfunduar”, tha ai.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif