Ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Timoshenko shpallet në kërkim nga Rusia

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Timoshenko shpallet në kërkim nga Rusia

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Timoshenko, është bërë pjesë e listës së personave të shpallur në kërkim nga qeveria e Rusisë. Ajo aktualisht drejton partinë opozitare Atdheu (Batkivshchyna) në parlament.

Njoftimi për politikanen veterane ukrainase, e cila ka kandiduar tre herë për presidente, hyri në qendër të vëmendjes së mediave të premten, duke artikuluar vetëm se Timoshenko “kërkohet sipas një neni të Kodit Penal”, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Timoshenko shërbeu si kryeministre e Ukrainës për disa muaj në vitin 2005, pasi bashkëdrejtoi një seri protestash të njohura si “Revolucioni Portokalli”, të shkaktuara nga rezultatet e diskutueshme të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2004. Përmbysja rezultoi në fitoren e Viktor Yushchenkos.

Ajo drejtoi sërish qeverinë nga viti 2007 deri në vitin 2010. Pas fitores së Viktor Yanukovych, në zgjedhjet presidenciale të 2010-ës, Timoshenko u akuzua për korrupsion dhe shpërdorim pushteti ndërsa lidhte kontrata për furnizimin e gazit me Moskën.

 

MARKETING