Indeksi i nxehtësisë arrin në 54 gradë Celsius, Tajlanda lëshon paralajmërimin: Mos dilni jashtë

Indeksi i nxehtësisë arrin në 54 gradë Celsius, Tajlanda lëshon paralajmërimin: Mos dilni jashtë

Njerëzit në Bangkok dhe zona të tjera të Tajlandës janë paralajmëruar të mos dalin jashtë për shkak të nxehtësisë ekstreme.

Temperatura arriti në 42C në kryeqytet të shtunën, por shërbimi kombëtar i motit tha se indeksi i nxehtësisë – si ndihet temperatura kur kombinohet me lagështinë – arriti një rekord 54C.

Prilli është tradicionalisht muaji më i ngrohtë i Tajlandës , me një mesatare të lartë prej 37 C.

Megjithatë, temperaturat prej më shumë se 40 C u parashikuan këtë fundjavë në të paktën 28 ​​nga 77 provincat e saj.

Një rekord 45C u raportua gjithashtu në Tajlandë për herë të parë ndonjëherë javën e kaluar, sipas vëzhguesve të motit që përdorin shërbimin meteorologjik të vendit.

Autoritetet u kanë thënë njerëzve që të jenë të kujdesshëm ndaj goditjes nga nxehtësia dhe të shmangin aktivitetet në natyrë.

Rekordet e konsumit të energjisë janë thyer gjithashtu javët e fundit pasi pjesë të Azisë përjetojnë një valë të nxehti.

Më shumë se 39,000 megavat energji elektrike u përdorën në Tajlandë më 6 prill – duke mposhtur nivelin e mëparshëm prej 32,000 megavat nga viti i kaluar, tha një zëdhënës i qeverisë.

Pjesë të Indisë lindore dhe Bangladeshit kanë vuajtur gjithashtu ndërprerje dhe mungesa të energjisë elektrike për shkak të nxehtësisë ekstreme.

Ndërkohë, shkollat ​​në të paktën dy shtete indiane – Tripura dhe Bengali Perëndimor – u mbyllën këtë javë pasi temperaturat arritën më shumë se 5 gradë Celsius mbi normalen.

Fillimi i hershëm i nxehtësisë së verës është lidhur me ndryshimet klimatike nga shkencëtarët, të cilët thonë se më shumë se një miliard njerëz në Indi dhe Pakistan janë të prekshëm.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif