Hungaria ruan marrëdhëniet e mira me Moskën, nënshkruan marrëveshjen e re për energjinë me Rusinë

Hungaria ruan marrëdhëniet e mira me Moskën, nënshkruan marrëveshjen e re për energjinë me Rusinë

Hungaria ka nënshkruar sot marrëveshje të reja për të siguruar se mund të vazhdojë të aksesojë energjinë ruse, një shenjë se vendi do të ruajë lidhjet e ngushta që ka krijuar me Moskën.

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto tha në një konferencë shtypi në Moskë se firma shtetërore ruse e gazit Gazprom kishte rënë dakord të lejonte Hungarinë të importonte gaz përtej sasive të rënë dakord në një ndryshim të kontratës midis dy vendeve vitin e kaluar.

Kostoja e gazit, i cili pompohet në Hungari duke përdorur tubacionin Turkstream, do të kushtojë në 150 € për metër kub.

Vizita e Szijjarto në Rusi shënon një lëvizje të pazakontë për një zyrtar nga një vend në BE, me shumicën e shteteve anëtare që dënojnë pushtimin e Ukrainës nga Vladimir Putin dhe reduktojnë varësinë e tyre nga furnizimet ruse të energjisë.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif