Gjendet grupi i dytë i dokumenteve të klasifikuara në shtëpinë e Presidentit Biden

Gjendet grupi i dytë i dokumenteve të klasifikuara në shtëpinë e Presidentit Biden

Ndihmësit e presidentit amerikan Joe Biden kanë gjetur një grumbull të ri të të dhënave të klasifikuara të qeverisë në një vend të dytë, ndërsa sikleti politik rritet për Shtëpinë e Bardhë.

Dokumentet e para u gjetën në një zyrë private në Uashington DC që zoti Biden e përdori pas postit të nënpresidentit.

Çështja është në shqyrtim nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë.
Ish-presidenti Donald Trump po përballet me një hetim penal për keqpërdorimin e dosjeve të klasifikuara.

Nuk ishte ende e qartë të mërkurën se kur dhe ku u gjet pjesa e dytë e dosjeve nga ndihmësit e Biden.

Grupi origjinal prej rreth 10 dokumentesh u zbulua në nëntor në Qendrën Penn Biden, një institut pranë Shtëpisë së Bardhë, por doli në dritë vetëm këtë javë.

Këto dokumente thuhet se përfshijnë memorandume të inteligjencës amerikane dhe materiale informuese në lidhje me Ukrainën, Iranin dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Shtëpia e Bardhë nuk ka komentuar ende për grupin e sapo zbuluar. Megjithatë, zbulimi është konfirmuar nga partneri amerikan i BBC-së, CBS dhe media të tjera amerikane.
Më herët të mërkurën gjatë konferencës së saj të përditshme për shtyp, sekretarja e shtypit e Biden, Karine Jean-Pierre nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve në lidhje me pjesën e parë të skedarëve.

“Kjo është në shqyrtim nga Departamenti i Drejtësisë”, tha ajo.

“Unë nuk do të shkoj përtej asaj që ndau presidenti dje.”

Biden tha të martën se ishte “i befasuar” nga zbulimi i të dhënave dhe po “bashkëpunonte” me shqyrtimin e departamentit të drejtësisë.

MARKETING