Gaza, 4 palestinezë të vrarë në sulmin izraelit në Bregun Perëndimor verior

Gaza, 4 palestinezë të vrarë në sulmin izraelit në Bregun Perëndimor verior

Të paktën katër palestinezë u vranë dhe një mbeti i plagosur të premten gjatë një sulmi të forcave izraelite në qytetin e Jeninit në Bregun Perëndimor verior.

Ministria palestineze e Shëndetësisë tha në një deklaratë se “katër dëshmorë dhe një person i plagosur rëndë mbërritën në Spitalin Qeveritar Jenin si rezultat i agresionit të okupimit izraelit kundër qytetit”.

Dëshmitarët okularë raportuan se vdekjet u shkaktuan nga një bombardim izraelit që synonte sheshin Al-Awda në Jenin, që përkon me sulmin e ushtrisë izraelite në qytet.

Dëshmitarët treguan se ushtria izraelite sulmoi qytetin nga disa hyrje, rrethoi një shtëpi dhe e bombardoi atë mes shpërthimit të konfrontimeve dhe përleshjeve të armatosura me palestinezët.

Në mëngjesin e të së premtes, ushtria izraelite kreu bastisje që kishin në shënjestër qytetet e Qalqilya, Nablus, Ramallah dhe Betlehem mes konfrontimeve me dhjetëra palestinezë, gjatë të cilave u arrestuan një numër palestinezësh.

Gjatë viteve të fundit, ushtria izraelite ka kryer bastisje të rregullta në Bregun Perëndimor, të cilat u përshkallëzuan me fillimin e luftës në Gaza më 7 tetorin e kaluar. Palestinezët gjithashtu janë sulmuar dhunshëm nga kolonët e paligjshëm izraelitë.

Të paktën 565 palestinezë, përfshirë 136 fëmijë, janë vrarë që atëherë dhe 5.351 të tjerë janë plagosur nga zjarri i ushtrisë izraelite në territorin e pushtuar, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Izraeli akuzohet për “gjenocid” në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës urdhëroi Tel Avivin të ndalonte menjëherë operacionin e tij ushtarak në Rafah në Rripin jugor të Gazës, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

MARKETING