Erdoğan: Turqia dhe Greqia po forcojnë mirëkuptimin e ndërsjellë në luftën kundër terrorizmit

Erdoğan: Turqia dhe Greqia po forcojnë mirëkuptimin e ndërsjellë në luftën kundër terrorizmit

Türkiye dhe Greqia po forcojnë mirëkuptimin e tyre të ndërsjellë në luftën kundër terrorizmit, tha sot presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu.

“Ne jemi dakord se nuk ka vend për grupet terroriste në të ardhmen e rajonit tonë”, tha Erdoğan në një konferencë shtypi në kryeqytetin turk Ankara me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis.

Erdoğan tha gjithashtu se Ankaraja dhe Athina janë të përkushtuara për zgjidhjen e çështjeve ndërmjet tyre nëpërmjet “dialogut të përzemërt, lidhjeve të fqinjësisë së mirë dhe ligjit ndërkombëtar”, siç përshkruhet në Deklaratën e Athinës të vitit të kaluar mbi Marrëdhëniet Miqësore dhe Fqinjësinë e Mirë.

“Ne po punojmë për të çuar tregtinë tonë dypalëshe me Greqinë në 10 miliardë dollarë, që ishte 6 miliardë dollarë vitin e kaluar”, shtoi Erdoğan.

Ai gjithashtu theksoi se Türkiye pret që atmosfera pozitive në marrëdhëniet midis dy vendeve të kontribuojë në përmbushjen e të drejtave të pakicës turke në Greqi.

Erdoğan theksoi rëndësinë e gjetjes së një zgjidhjeje të drejtë, të përhershme dhe të bazuar në fakte për çështjen e Qipros, duke shtuar se kjo do të forconte stabilitetin dhe paqen rajonale.

“Do të doja të falënderoja kryeministrin Mitsotakis për përpjekjet e tij për të përmirësuar marrëdhëniet tona dypalëshe”, shtoi presidenti turk.

– Türkiye do të vazhdojë të punojë për të detyruar Izraelin për armëpushim në Gaza

Erdoğan tha gjithashtu se Ankaraja është e vendosur të vazhdojë kontaktet e saj diplomatike për të detyruar Izraelin të arrijë një armëpushim në Gaza dhe të sigurojë njohjen ndërkombëtare të një shteti palestinez.

Ai ripohoi qëndrimin e Türkiyes se grupi palestinez Hamas është një “organizatë rezistence”.

“Hamasi është një organizatë rezistence, tokat e së cilës janë pushtuar që nga viti 1947 dhe që i ka mbrojtur tokat e veta pas pushtimit të tyre”, tha ai.

Erdoğan gjithashtu i kërkoi komunitetit global, veçanërisht vendeve perëndimore, të “ngrenë zërin e tyre” kundër vrasjes së më shumë se 35.000 civilëve palestinezë në ofensivën brutale të Izraelit në Rripin e Gazës.

MARKETING