Erdoğan: Përpjekjet e Turqisë për zgjidhje paqësore të konflikteve rajonale do të vazhdojnë

Erdoğan: Përpjekjet e Turqisë për zgjidhje paqësore të konflikteve rajonale do të vazhdojnë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan tha sot se Ankaraja do të vazhdojë të bëjë çdo përpjekje për të ndihmuar në gjetjen e zgjidhjes paqësore të konflikteve rajonale, duke përfshirë konfliktin Izrael-Palestinë, transmeton Anadolu.

Erdoğan ka zhvilluar bisedë telefonike me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

“Gjatë bisedës u trajtua lufta Rusi-Ukrainë, si dhe konfliktet midis Izraelit dhe Palestinës dhe kriza humanitare në rajon”, tha Drejtoria e Komunikimeve e Türkiyes në platformën sociale “X”.

“Duke deklaruar se është e mundur të zgjidhen me mjete paqësore konfliktet rajonale, veçanërisht mosmarrëveshja Izrael-Palestinë, presidenti Erdoğan vuri në dukje se Türkiye do të vazhdojë të bëjë çdo përpjekje për këtë qëllim”, njoftohet më tej.

Konflikti në Gaza, nën bombardimet dhe bllokadën izraelite që nga 7 tetori, filloi kur Hamasi nisi operacionin “Tufani i Aksasë” – një sulm i befasishëm i shumanshëm me lëshime raketash dhe infiltrimesh në Izrael nga toka, deti dhe ajri.

Hamasi tha se inkursioni ishte në hakmarrje për sulmet ndaj Xhamisë Al-Aksa dhe dhunës në rritje nga kolonët izraelitë.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin “Shpatat e Hekurta” në Rripin e Gazës, duke i vënë 2,3 milionë banorët e territorit nën një rrethim total dhe një bllokadë nga ushqimi, karburanti dhe furnizimet mjekësore.

Numri i të vrarëve në Rripin e Gazës për shkak të sulmeve të vazhdueshme izraelite është rritur në 4.385, përfshirë 1.756 fëmijë të shtunën, ndërsa shifra qëndron në më shumë se 1.400 njerëz në Izrael.

MARKETING