Egjipti rrit sigurinë pranë kufirit me Gazën

Egjipti rrit sigurinë pranë kufirit me Gazën

Egjipti ka ndërmarrë hapa për të forcuar sigurinë pranë kufirit me Gazën, duke vendosur 40 tanke dhe transportues të personelit të blinduar në verilindje të Sinait gjatë dy javëve të fundit, sipas një raporti.

Raporti, i cili citon dy zyrtarë anonimë egjiptianë të sigurisë, vjen ndërsa Izraeli përgatitet për një inkursion në Rafah pranë kufirit me Egjiptin.

Tensionet midis dy vendeve janë zbehur edhe për një përpjekje të mundshme izraelite për të marrë kontrollin e zonës kufitare të njohur si korridori i Filadelfit.

Që nga fillimi i luftës aktuale, Egjipti ka frikë se forcat izraelite mund të dëbojnë popullsinë e Gazës në Sinai.

MARKETING