Daçiq: I thashë Sholes se nuk ka njeri në Serbi që do ta pranojë pavarësinë e Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë sot se i ka thënë këshilltarit të lartë në Departamentin e Shtetit, Derek Schole, se nuk ka njeri në Serbi që do ta pranojë pavarësinë e Kosovës dhe se presidenti Aleksandar Vuçiq është garantuesi kryesor. paqes dhe stabilitetit në rajon.
Daçiq tha për televizionin Prva se po ashtu ka theksuar se Serbia është e gatshme për dialog, por se është e qartë se cilat janë vijat e kuqe.
Ai shpjegoi se ato rreshta janë se nuk ka rinegociim të Bashkësisë së Komunave Serbe, se Serbia nuk dëshiron të njohë drejtpërdrejt apo tërthorazi pavarësinë e Kosovës dhe se Serbia nuk do të lejojë një pogrom të serbëve në Kosovë, por edhe se ajo. është obligim i KFOR-it të garantojë sigurinë.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif