Britania e Madhe do të dërgojë dronë në Ukrainë me një rreze veprimi prej mbi 200 kilometra

Britania e Madhe do të dërgojë dronë në Ukrainë me një rreze veprimi prej mbi 200 kilometra

Zyra e kryeministrit britanik Rishi Sunak njoftoi se Britania do të dërgojë qindra dronë me rreze veprimi mbi 200 kilometra dhe raketa të mbrojtjes kundërajrore në Ukrainë.

“Sot kryeministri do të konfirmojë furnizimin e mëtejshëm në Mbretërinë e Bashkuar me qindra raketa të mbrojtjes kundërajrore dhe sisteme të tjera ajrore pa pilot, duke përfshirë qindra dronë të rinj me një rreze veprimi prej mbi 200 km”, thuhet në deklaratë.

E gjithë kjo thuhet se do të jepet në muajt e ardhshëm ndërsa Ukraina përgatitet të intensifikojë rezistencën e saj ndaj pushtimit të vazhdueshëm rus.

Edhe pse njoftimi për më shumë dronë duket të jetë i ri, tashmë ka pasur një bisedë publike se Britania po dërgon një seri raketash me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë.

Kujtojmë se presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, zhvilloi sot një takim me kryeministrin Sunak.

“Sot – Londër. Britania e Madhe është lider kur bëhet fjalë për zgjerimin e aftësive tona në tokë dhe në ajër. Ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe sot”, shkroi Zelensky në Twitter.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif