​Borrell: Tërheqja e trupave ruse, alternativa e vetme për paqe me Ukrainën

​Borrell: Tërheqja e trupave ruse, alternativa e vetme për paqe me Ukrainën
NEW YORK, UNITED STATES - 2022/09/21: Press briefing by Mr. Josep Borrell, High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission on situation in Ukraine at UN Headquarters. Mr. Norrell briefed reporters on EU plans to continue to support Ukraine and press more sanctions on Russia in light of what Russian President Putin called partial mobilization of up to 300000 soldiers to fight Ukraine. He reiterated that EU countries will not send any troops to fight in the Russian-Ukrainian war. (Photo by Lev Radin/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

“Tërheqja e trupave dhe pajisjeve ushtarake ruse nga i gjithë territori i Ukrainës është i vetmi opsion për të rivendosur paqen dhe sigurinë”. Kështu ka deklaruar përfaqësuesi i lartë i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, në një bisedë telefonike të zhvilluar këtë të shtunë me ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Dmytro Kuleba.

Për Borrel, armëpushimi i njëanshëm i shpallur dy ditë më parë nga presidenti rus Vladimir Putin nuk e ndryshon faktin që Rusia po pushton ilegalisht pjesë të territorit ukrainas.

“Në mungesë të veprimeve të tilla konkrete, një armëpushim i njëanshëm duket si një përpjekje e Rusisë për të blerë kohë për të rifurnizuar dhe riorganizuar trupat e saj ose për të riparuar reputacionin e saj të shkatërruar ndërkombëtar”, tha Borrel.

Presidenti rus, Vladimir Putin, urdhëroi ditën e enjte (5 janar) ministrin e tij të Mbrojtjes, të vendosë një armëpushim prej 36-orësh në vijën e frontit me Ukrainën.

Nga ana tjetër, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky hodhi poshtë propozimin e Rusisë për armëpushim 36-orësh, lidhur me rastin e Krishtlindjeve Ortodokse Ruse. Zelenskyi këmbëngul se lufta do të përfundojë kur ushtarët rus të largohen nga Ukraina.

MARKETING