Blinken: Vizita e Xi Jinping në Moskë siguron “mbulim diplomatik” për krimet ruse

Blinken: Vizita e Xi Jinping në Moskë siguron “mbulim diplomatik” për krimet ruse

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se vizita e presidentit kinez Xi Jinping në Moskë tregon qëllimin e Kinës për të siguruar “mbulim diplomatik” për mizoritë e dyshuara ruse në Ukrainë.

“Presidenti Xi udhëtoi në Rusi disa ditë pasi Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi ​​një urdhër arresti për Presidentin Putin. Kjo sugjeron që Kina nuk ndjen asnjë përgjegjësi për të kërkuar përgjegjësinë e Kremlinit për mizoritë e kryera në Ukrainë dhe në vend që t’i dënojë ato, parashikon mbulim diplomatik për Rusinë që të vazhdojë të kryejë pikërisht ato krime”, deklaroi Blinken.

Megjithatë, Blinken nënvizoi se “elementet” e propozimit të paqes të Kinës për luftën ishin në përputhje me përpjekjet që SHBA do të mbështeste, shkruan CNN.

“Propozimi i Kinës përfshin elementë që ne i kemi mbështetur prej kohësh, duke përfshirë garantimin e sigurisë bërthamore, zgjidhjen e krizës humanitare, mbrojtjen e civilëve dhe, në të vërtetë, elementi i parë kërkon ruajtjen e sovranitetit, pavarësisë dhe integritetit territorial të të gjitha qarqeve”, u shpreh Blinken.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka mirëpritur të hënën në Kremlin homologun e tij kinez, Xi Jinping, i cili rikthehet në Rusi pas katër vjetësh.

Ai e viziton Rusinë në kohën kur ky shtet po përballet me izolim ndërkombëtar për shkak të luftës në Ukrainë.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif