Blinken: Në javët e ardhshme pritet një kundërsulm i ukrainasve

Blinken: Në javët e ardhshme pritet një kundërsulm i ukrainasve

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken tha në një intervistë me gazetën franceze Ouest-France se një kundërsulm nga forcat e armatosura të Ukrainës për të çliruar territorin në Ukrainën lindore është i pashmangshëm në javët e ardhshme.

Sipas tij, vendet perëndimore që mbështesin regjimin e Kievit kanë dy synime për sa i përket ndërhyrjes në krizën ukrainase.

“Së pari, duhet bërë gjithçka që është e mundur për të ndihmuar Ukrainën të rimarrë territoret, përfshirë kundërsulmin që pritej në javët e ardhshme. Por qëllimi i dytë është të ndihmojmë Ukrainën të ndërtojë aftësitë e saj afatmesme dhe afatgjata”, tha Blinken.

Duke iu përgjigjur pyetjes nëse Shtetet e Bashkuara synojnë të mbështesin Kievin në dëshirën e tij për të luftuar për çlirimin e Krimesë dhe Donbasit, Sekretari amerikan i Shtetit tha se përgjegjësia për një vendim të tillë i takon Ukrainës.

“Ky është vendimi i Ukrainës. Kjo është demokracia, Presidenti Zelensky po përmbush vullnetin e popullit ukrainas.

Në fakt, ky është një vendim për ukrainasit. Së bashku me shumë vende të tjera, ne mbështesim Ukrainën në përpjekjet e saj”, u përgjigj Blinken.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif