Blinken i kërkon Lavrov-it lirimin “e menjëhershëm” të gazetarit amerikan

Blinken i kërkon Lavrov-it lirimin “e menjëhershëm” të gazetarit amerikan

Krerët e departamenteve të politikës së jashtme të SHBA-ve dhe Rusisë, Antony Blinken dhe Sergei Lavrov, zhvilluan të dielën bisedën e tyre të parë telefonike që nga korriku 2022.

Këtë e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme ruse.

Moska tha se ministrat diskutuan për ndalimin e paligjshëm në Rusi të gazetarit të edicionit amerikan të Wall Street Journal, Evan Gershkovich, i cili u akuzua për spiunazh.

Lavrov, sipas mesazhit të Ministrisë së Jashtme ruse, i tha Blinken për “inflamacion” të situatës në media dhe se Gershkovich dyshohet se “u kap në flagrancë gjatë një përpjekjeje për të marrë informacion të klasifikuar, duke kryer nën maskën e statusit gazetaresk që mbledh të dhëna që përbëjnë sekret shtetëror”.
“Gjatë bisedës u ngritën edhe disa çështje aktuale të karakterit dypalësh”, shtoi agjencia ruse, pa specifikuar se për çfarë bëhej fjalë.

Departamenti Amerikan i Shtetit konfirmoi bisedën mes Blinken dhe Lavrov, duke theksuar se kreu i diplomacisë amerikane i bëri thirrje Kremlinit që të lirojë menjëherë Gershkovich dhe shtetasin amerikan të ndaluar ilegalisht Paul Whelan.
“Sekretari i Shtetit dhe Ministri i Jashtëm Lavrov diskutuan gjithashtu rëndësinë e krijimit të kushteve që do të lejonin misionet diplomatike të kryejnë punën e tyre”, shtoi agjencia.

Duhet të theksohet se biseda e fundit telefonike midis Lavrov dhe Blinken në korrik 2022 kishte të bënte gjithashtu me lirimin e amerikanëve të ndaluar ilegalisht në Rusi.

Pas kësaj, ministrat zhvilluan një takim të shkurtër në mars 2023 në kuadër të takimit ministror “G20” në Indi.
Kujtojmë se arrestimi i një gazetari të “The Wall Street Journal” u bë i ditur mëngjesin e 30 marsit.

FSB-ja beson se gazetari “nën udhëzimet e palës amerikane, kreu mbledhjen e informacionit, që përbën një shtet sekret, për aktivitetet e një prej ndërmarrjeve të kompleksit ushtarako-industrial rus.”

Të enjten, gjykata e Moskës arrestoi Gershkovich deri më 29 maj.
Botimi amerikan “Wall Street Journal” hodhi poshtë akuzat për spiunazh nga Federata Ruse dhe kërkoi lirimin e gazetarit.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif