Arrestohen dy oficerë ukrainas, dyshohet se planifikonin vrasjen e Zelenskyt

Arrestohen dy oficerë ukrainas, dyshohet se planifikonin vrasjen e Zelenskyt

Një komplot për të vrarë presidentin Volodymyr Zelenskyy është zbuluar nga shërbimi i sigurimit shtetëror të Ukrainës (SBU).

Shërbimi thotë se dy agjentë që paraqiteshin si ushtarakë të gardës shtetërore ukrainase ishin ngarkuar nga Moska për të gjetur një mënyrë për të kapur Zelenskyy dhe për ta vrarë atë.
Ata gjithashtu planifikonin të vrisnin zyrtarë të tjerë të rangut të lartë ukrainas, tha SBU në Telegram. Kreu i SBU, Vasyl Malyuk, e përshkroi komplotin si një “dhuratë për Putinin përpara inaugurimit”.
SBU tha se dy të dyshuar janë arrestuar pasi një hetim dokumentoi gradualisht veprimet e tyre të supozuara kriminale.

MARKETING