Amerikani i dyshuar për publikimin e dosjeve sekrete të Pentagonit, po lexonte një libër në verandë para arrestimit të tij

Amerikani i dyshuar për publikimin e dosjeve sekrete të Pentagonit, po lexonte një libër në verandë para arrestimit të tij

Anëtari i Gardës Kombëtare Ajrore në Massachusetts, i cili u arrestua të enjten në lidhje me rrjedhjen e disa dokumenteve sekrete të Pentagonit, ishte i ulur në një verandë duke lexuar një libër para se agjentët federalë ta arrestonin, sipas pamjeve nga kanali i lajmeve WCVB-TV.

Jack Texeira, 21-vjeç, u arrestua në lidhje me marrjen dhe publikimin e informacioneve të klasifikuara amerikane që tregonin për luftën në Ukrainë dhe detaje të tjera për SHBA-në, transmeton Telegrafi.
Texeira, besohet të jetë udhëheqësi i një grupi privat në platformën e mesazheve për ‘gamera’ Discord i quajtur “Thug Shaker Central”.

Washington Post gjeti se një burrë të cilit i referoheshin anëtarët e tjerë të grupit si “OG” – me gjasë 21-vjeçarit Texeira – nisi të ndante dokumente sekret në këtë grup në fund të vitit 2022. Mediumi e përshkroi këtë burrë si adhurues i armëve.

Kur agjentët federalë arritën më në fund për të arrestuar Teixeiran, ai me sa duket ishte ulur në verandë i qetë duke lexuar një libër.

Mediumet amerikane gjithashtu kanë publikuar video të momentit të arrestimit të tij.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif