Agjenti gjerman i inteligjencës akuzohet se i dha dokumente sekrete Rusisë

Agjenti gjerman i inteligjencës akuzohet se i dha dokumente sekrete Rusisë

Kosova pret të shtunën Zvicrën në ndeshjen e vlefshme për kualifikueset e Euro 2024, teksa në konferencë për shtyp u paraqit përzgjedhësi Murat Yakin dhe kapiteni Granit Xhaka.

Lojtari me origjinë shqiptare, Granit Xhaka e pranoi se për të është një sfidë speciale dhe me shumë emocione, ndërsa shtoi se ndjehet si në shtëpi.

Ke luajtur kundër Shqipërisë, Serbisë dhe tani Kosova, cilat janë emocionet? “Është një ndeshje e veçantë për mua dhe familjen. Nuk krahasohen sepse është ndryshe, jam i kënaqur që jam këtu dhe pres nesër një ndeshje me shumë emocione”.

Një punonjës i shërbimit të inteligjencës së jashtme të Gjermanisë dhe një bashkëpunëtor janë akuzuar për tradhti, pasi dyshohet se i dhanë Rusisë dokumente sekrete.

Në një njoftim sot, prokurorët thanë se oficeri i inteligjencës, i cili është identifikuar vetëm si Carsten L në përputhje me rregullat gjermane të privatësisë, u arrestua në Berlin më 21 dhjetor të vitit të kaluar, transmeton Telegrafi.

I dyshuari i dytë, një biznesmen gjerman i vetëpunësuar i identifikuar si Arthur E, u arrestua në aeroportin e Mynihut më 22 janar teksa mbërriti nga Shtetet e Bashkuara.

Shërbimi Federal i Inteligjencës i Gjermanisë, ose BND, tha në kohën e arrestimit të parë se solli prokurorë menjëherë pasi hetimet e brendshme vërtetuan informacione për një rast të mundshëm tradhtie.

Prokurorët federalë thanë sot se Carsten L ishte njohur me Arthur E. që nga maji 2021 dhe se ky i fundit ishte në kontakt me një biznesmen me bazë në Rusi, me lidhje me FSB-n, agjencia e brendshme e inteligjencës ruse.

Të tre dyshohet se u takuan në shtator të vitit 2022 dhe komplotuan për të siguruar informacione të ndjeshme të BND-s gjermane për FSB-n ruse.

Carsten L ofroi gjithsej nëntë dokumente në lidhje me një projekt mbi mbledhjen e inteligjencës teknike në dy raste midis mesit të shtatorit dhe fillimit të tetorit të vitit të kaluar, duke i printuar ose duke i fotografuar ato në ekranin e kompjuterit të tij, thanë prokurorët në një deklaratë.

Më pas ai ia dha materialin Arthur E., i cili fotografoi printimet, i çoi të dhënat e dixhitalizuara në Moskë, i printoi dhe ia dorëzoi FSB-s në takimet me oficerët rusë, shtuan ata. /Telegrafi/

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif