Aeroporti i dytë më i ngarkuar në botë po rimëkëmbet pas përmbytjeve të pazakonta

Aeroporti i dytë më i ngarkuar në botë po rimëkëmbet pas përmbytjeve të pazakonta

Operacionet në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait mbeten të ndërprera rëndë pas shirave të dendur që goditën Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendet fqinje.

Stuhia goditi Emiratet e Bashkuara Arabe të martën, duke përmbytur rrugët dhe pjesët e aeroportit ndërkombëtar tejet të ngarkuar. Përmbytjet e shpejta kanë vrarë 20 njerëz në Oman dhe një në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Disa fluturime  hyrëse kanë rifilluar të enjten, por aeroporti ndërkombëtar e Dubait, një qendër kryesore udhëtimi në vendet e Gjirit, po lufton për të funksionuar.

Autoritetet në aeroportin e dytë më të ngarkuar në botë thanë të enjten se kishin filluar të merrnin fluturime hyrëse në Terminalin 1, të përdorur nga transportuesit e huaj, por se fluturimet dalëse vazhdojnë të vonohen. Ata më vonë njoftuan se check-in ishte i hapur në Terminalin 3 për Emirates – transportuesi i vetëm më i madh në aeroport dhe fluturimet e flydubai.

Por ata paralajmëruan se një numër i madh udhëtarësh po prisnin për të kontrolluar dhe priten vonesa të gjata. Duke postuar në X, i njohur më parë si Twitter, herët të enjten, zyrtarët u kërkuan njerëzve të shkonin në aeroport vetëm nëse kishin rezervime të konfirmuara.

 

MARKETING