. Automobilizëm Archives - TV-SHENJA

Automobilizëm Archive

Formula 1, Luis Hamilton shpallet kampion

Valterri Botas ka fituar Garën e Formula 1 në SHBA në pistën Austin. Megjithatë e tërë festa është për Luis Hamilton, i cili, përfundoi garën i dyti, megjithatë me këtë pozicion në mënyrë matematikore ka siguruar titullin e kampionit në Formula 1. …

Bottas siguron “pole position” në Austin

Valteri Bottas me Mercedes ka siguruar “pole position” në pistën e Austin, pasi regjistroi kohën më të shpejtë prej 1 minutë 32 sekonda e 29 të mijtat, raporton Shenja. Pas finlandezit u rendit Sebastian Fettel me Ferrari, ndërsa podiumi u plotësua me …

SHBA, stacioni i radhës në Formula 1

Emocionet e kampionatit botëror në Formula 1 do të vazhdojnë me garën e 19-të të sezonit që do të zhvillohet në SHBA, raporton AA. Xhirot e renditjes së garës do të zhvillohen të shtunën në orën 22:00-23:00 sipas kohës lokale, ku do …

Makinat elektrike nuk e rrezikojnë modelin Golf

Ky prodhues gjerman, mund të sjellë edhe gjeneratën e nëntë të kësaj makine shumë të popullarizuar Pas një pritje shumë të gjatë, me shtyrje të shumta të afateve për prezantim, imazheve të rrjedhura dhe të siguruara nga spiunët, më në fund është …

Hamilton pranë titullit, fiton në Meksikë

Lewis Hamilton e ka fituar garën për Çmimin e Madh të Meksikës me një vozitje të kontrolluar në garën me Ferrarin dhe në këtë mënyrë i është afruar shumë titullit të botës. Britaniku do ta festojë titullin e gjashtë në garën për …

Verstappen niset i pari në Meksikë

Piloti i Red Bullit Maks Verstapen ka siguruar “pole position” në pistën “Hermanos Rodríguez”, pasi regjistroi kohën më të shpejtë prej 1 minutë 14 sekonda e 758 të mijtat, raporton Shenja. Në vendin e dytë dhe të tretë u rënditën dy makinat …

Volkswagen lanson ‘Golf 8’-shin e ri

Kompania gjermane për prodhimin e automobilave ‘Volkswagen’ ka lansuar një koncept të ‘Golf Mk8’. Para debutimit zyrtar që do të bëhet më 24 tetor, kompania thotë se Golfi i ri do të dalë në shitje në dhjetor të këtij viti. Enterieri i …

Honda së shpejti pa dizel në Evropë

Kompania japoneze Honda synon të ndalojë shitjen e makinave me naftë në Evropë. Sipas Reuters, Honda do të largojë variantin dizel në tregun evropian nga viti 2021. Ligje gjithnjë e më të rrepta të emetimeve, së bashku me kërkesën në rënie për …