. Ekonomi Archives - TV-SHENJA

Ekonomi Archive

Japonia prodhon autobusë pa shoferë

Vizitorët që do të vërshojnë në aeroportin Haneda të Japonisë për Lojrat Olimpike të Tokios në vitin 2020 mund ta gjejnë veten duke u transportuar drejt avionëve me autobusët pa shoferë. Këto mjete po testohen aktualisht përmes një eksperimenti 10-ditor që ka …

Ja sa persona janë punësuar gjatë vitit 2018

Gjatë vitit 2018 janë punësuar gjithsej 6374 persona, nga të cilët 3359 ishin të rinj të gjinisë femërore deri në moshën 29 vjeçare. Këto të dhëna i prezantoi Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, transmeton  SHENJA. Sipas tyre, Plani operativ për programe …

Derivatet e naftës pas mesnate janë shtrenjtuar

Pas një serie të uljeve, dje është njoftuar për rritjen e çmimit të derivateve të naftës. Tashmë një litër Eurosuper BS-95 do të kushtojë 61 denarë, Eurosuper BS-98 63 denarë, ndërsa Eurodizeli është bërë 58.50 denarë për litër. Në bazë të çmimeve …

Shtrenjtohen derivatet e naftës

Pas një serie të uljeve, sot është njoftuar për rritjen e çmimit të derivateve të naftës. Tashmë një litër Eurosuper BS-95 do të kushtojë 61 denarë, Eurosuper BS-98  63 denarë, ndërsa Eurodizeli është bërë 58.50 denarë për litër. Në bazë të çmimeve …

Kështu duket BMW X3 M i ri

Prodhuesi prestigjioz gjerman i veturave, BMW, në shtator të vitit të kaluar gjatë garës DTM në Nurburgring ka paraqitur SUV-ët e maskuar X3 M dhe X3 M, ndërsa para promovimit zyrtar janë shfaqur disa fotografi të X3 M të ri. Në kofanon …