. Teknologji – TV-SHENJA

Teknologji Archive

Snapchati bën disa ndryshime në fotografi

Rrjeti social Snapchat ka njoftuar se është në partneritet me “Giphyn” për të shtuar fotografitë-lëvizëse “GIF”. Sipas lëvizjes së re, përdoruesit mund t’u dërgojnë miqve të tyre tani edhe GIF, që është lëvizje e njëjtë me Instagramin që e bëri këtë kohë më …

Shfaqet telefoni i ri i Xiaomit me 8 GB RAM

Smartfoni i ri – i quajtur ‘Blackshark’ – është shfaqur në uebfaqen e njohur AnTuTu. Derisa prodhuesi nuk është zbuluar, emri kodues i këtij smartfoni lidhet me Xiaomin sepse kjo kompani kineze zotëron mbështetjen e Black Shark Technology Incorporated, transmeton Koha.net. Disa …

Një lojë për t’u mbrojtur nga “fake news”

Është nisur një lojë për identifikimin e një krijuesi të Fake News dhe për të zhbërë gjithashtu teknikat e dezinformimit. Loja, me qasje edukative, u zhvillua nga një ekip studiuesish të Universitetit të Cambridge, në partneritet me shoqatën e gazetarëve holandezë, DROG. …

Google heq përgjegjësinë për vjedhjen e fotove

Në një përpjekje për të mos stimuluar piraterinë e imazheve, Google ka përditësuar motorin e saj të kërkimit. Gjiganti amerikan i teknologjisë ka “zhdukur” butonin “View Image” (Shiko imazhin) në momentin që kërkon për foto në motorin e tij të kërkimit. Në …

Galaxy S9 kushton rreth 900 euro

Samsungu raportohet se ka vendosur që Galaxy S9 kur të dalë në shitje të ketë çmim rreth 900 eurosh në Evropë. Ky pritet të jetë telefoni më i shtrenjtë i serisë Galaxy S në histori. Versioni i shkuar Galaxy S8 ishte rreth …

BE kritika në drejtim të Facebook dhe Twitter

Propozimet e paraqitura deri tani nga Facebook dhe Twitter për KE-në janë ende të pamjaftueshme. Pikat e rëndësishme të kërkuara nga unioni këto kompani i kanë marrë parasysh vetëm pjesërisht, ku theksohen procedurat për bllokimin e përmbajtjeve dhe të llogarive të përdoruesve …