. Kosovë Archives - TV SHENJA

Kosovë Archive

Mblidhet LDK, diskuton për vendimin e AKR-së

Lidhja Demokratike e Kosovës sot do të diskutojë në lidhje me vendimin e Kuvendit të Përgjithshëm të AKR-së, i cili autorizoi sot kreun e partisë Behgjet Pacolli, që të gjejë zgjidhje për formimin e institucioneve jashtë koalicionit LAA. Kështu ka thënë nënkryetari i LDK-së, …

“AKR do ta mbështes PAN-in”

Aleanca Kosova e Re ka vendosur që ta mbështes kandidaturën e koalicionit PAN për kryeparlamentar, Kadri Veselin, e më pas AKR-ja e PAN pritet ta formojnë qeverinë. Kështu kanë thënë burime të Klan Kosovës brenda Aleancës Kosova e Re. “Është punë e …

Ymeri: PAN po vazhdon të bllokojë institucionet

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka thënë se PAN po i përgjigjet negativisht kërkesës së popullit për ndryshim. Ky koalicion, sipas tij, pavarësish vullnetit të popullit po vazhdon të bllokojë formimin e institucioneve të Kosovës. Ymeri në mbledhjen e Këshillit të …

Skadon ultimatumi i AKR-së, arsyeja pse u dha ai

Sekretari i përgjithshëm i AKR-së, Vesel Makolli, ka deklaruar se ultimatumi i Behgjet Pacollit ka qenë më shumë për ta bashkuar opozitën sesa për ta braktisur koalicionin LAA. Ai e sheh të arsyeshme edhe rritjen e presionit ndërkombëtar për ta tejkaluar këtë …

LDK i përgjigjet ultimatumit të Pacollit

Deputeti i LDK-së, Lumir Abdixhiku, gjatë një interviste për gazetën “Zëri” ka deklaruar se koalicioni parazgjedhor LAA ka garuar para qytetarëve me ofertën se për asnjë çmim s’do të bëjë koalicion me PDK-në dhe kjo platformë, siç thotë ai, do të ruhet …

Kurti: PAN-i po sillet si opozitë në Kuvend

Deputeti i Vetëvendosjes,  Albin Kurti ka thënë se Aktgjykimi i 2014-së i Gjykatës Kushtetuese i ka dhënë PAN-it të drejtë ekskluzive për fuqi brenda Kuvendit, por sipas tij, PAN po e përdorë këtë fuqi padrejtësisht kundër Kuvendit. Kurti shkruan se bojkoti i …