. Bota – TV-SHENJA

Bota Archive

“Sistemi gjyqësor i Izraelit mbron okupimin”

Një grup izraelit i të drejtave njeriut ka theksuar se marrëveshja e arritur midis prokurorëve ushtarakë izraelitë dhe palestinezes adoleshte të burgosur Ahed al-Tamimi, e cila do të qëndrojë pas grilave tetë muaj, zbulon rolin e gjykatës në “mbrojtjen” e okupimit izraelit …

Sulm në Idlib, 28 të vdekur

Njëzet e tetë civilë kanë humbur jetën sipas të dhënave të para në një sulm ajror ndaj një tregu në qytetin Harem që gjendet brenda kufijve të zonës së deeskalimit në Idlib të Sirisë, raporton Anadolu Agency (AA). “Sipas të dhënave të …

Turqi, rrëzohet një avion ushtarak

Një avion ushtarak është rrëzuar në qytezën Gülşehir të provincës Nevşehir në pjesën qendrore të Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas të dhënavet ë sigurara nga AA, avioni ka rënë në afërsi të fshatit Ovaören. Në rajon janë dërguar ekipe të shëndetësisë, të zjarrfikësit …

Jep dorëheqje avokati i Trumpit për çështjen ruse

Mediat amerikane kanë raportuar se avokati kryesor i presidentit amerikan, Donald Trump, për hetimet e këshilltarit special në çështjen ruse ka dhënë doreheqje nga pozita e tij, transmeton BBC. Avokati John Dowd raportohet të ketë konkluduar se presidenti Trump ka injoruar këshillat …

Kremlini: Marrëdhëniet Rusi-SHBA, larg përmirësimit

Kremlini ka thënë se marrëdhëniet Rusi-Shtetet e Bashkuara, janë ende larg përmirësimit pavarësisht bisedimeve për një takim në mes të presidentit amerikan, Donald Trump dhe homologut të tij, Vladimir Putin. “Nuk do të flasim për ndonjë pikë kthese, fillimisht ne duhet të …

SHBA pritet ta sanksionojë Kinën

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump pritet të njoftojë për një varg sanksionesh kundër Kinës, pasi është siguruar se shteti është duke mbështetur vjedhjen dhe transferimin e pronës intelektuale nga bizneset amerikane, transmeton BBC. Shtëpia e Bardhë ka thënë se aksionet do …

Mobilizimi për arsimin në Afrin

Me mbështetjen e Turqisë po bëhet riparimi dhe përgatitja për arsim dhe edukim i shkollave të dëmtuara nga terroristët në rajonin Afrin të Sirisë i cili u pastrua nga organizata terroriste PYD/PKK në kuadër të operacionit “Dega e Ullirit”. Ndërkohë vazhdojnë aktivitetet …