. GJITHÇKA Archives - TV-SHENJA

GJITHÇKA Archive

Njoftohuni me super-veturën Ferrari 812 Superfast

Novitec është kompania e cila merret me modifikimin e veturave, dhe kësaj here është marrë me modelin 812 Superfast të Ferrarit. Kjo kompani, për këtë Ferrari 812 Superfast ka zgjedhur aerodinamikën nga fibra të karbonit, e cila përfshinë mbrojtësin e përparmë shtesë …

Qyteti i miliarderëve

Hong-Kongu është qyteti me përqendrimin më të lartë të super të pasurve në botë, duke lënë pas New York City, Tokion dhe Parisin. Një banor në shtatë është milioner dhe në qytet jetojnë rreth 93 miliarderë. Hong-Kongu është edhe qyteti më i …

Japonia: Vdiq njeriu më i vjetër në botë

Njeriu më i vjetër në botë, Masazo Nonaka, vdiq të dielën në moshën 113-vjeçare, sipas mediave japoneze. Anëtarët e familjes së tij thanë se Nonaka vdiq paqësisht në shtëpinë e tij në qytetin Ashuro. Ai lindi më 25 korrik 1905. Guinness zyrtarisht …

Pse duhet të hani ullinj çdo ditë

Ullinjtë klasifikohen si fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkat. Ullinjtë e gjelbër mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të zinjtë kur janë pjekur plotësisht. Të dy llojet konsiderohen të pasur me yndyra të shëndetshme …