Zelenskyy: Fillon “java historike” për statusin kandidat në BE për Ukrainën

Zelenskyy: Fillon “java historike” për statusin kandidat në BE për Ukrainën

“Java historike” për statusin e kandidatit në BE fillon për Ukrainën që nga e hëna, tha presidenti Volodymyr Zelenskyy në një fjalim përmes video-lidhjes të dielën vonë, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Nesër fillon një javë vërtet historike. Një javë kur do të dëgjojmë përgjigjen nga Bashkimi Evropian për statusin kandidat për Ukrainën. Tashmë kemi një vendim pozitiv nga Komisioni Evropian dhe në fund të javës së re do të ketë një përgjigje nga Këshilli Evropian”, tha ai.

Duke rikujtuar se që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991 ka pasur “pak vendime të tilla vendimtare” për Ukrainën, Zelenskyy tha se është i bindur se “vetëm një vendim pozitiv” plotëson interesat e të gjithë Evropës.

Zelenskyy theksoi se ai do të ketë adresime të reja gjatë gjithë javës, duke përfshirë evropianët, duke shtuar se “do të shfrytëzojë çdo mundësi për të mbrojtur perspektivën evropiane për Ukrainën, për secilin prej nesh dhe për të siguruar mbështetës të rinj”.

“Natyrisht, duhet të presim një aktivitet më të madh armiqësor nga Rusia. Të qëllimshëm – demonstrativisht. Pikërisht këtë javë. Dhe jo vetëm kundër Ukrainës, por edhe kundër vendeve të tjera evropiane. Ne po përgatitemi. Ne jemi gati. Ne paralajmërojmë partnerët”, tha ai.

Zelenskyy gjithashtu tha se forcat ruse po grumbullojnë forca në drejtimin Kharkiv, në rajonin e Zaporizhzhia, duke vënë në dukje se ata goditën “përsëri” infrastrukturën e karburantit të Ukrainës duke synuar përkeqësimin e situatës së karburantit në vendin e shkatërruar nga lufta.

Ai u zotua se Ukraina do t’i përgjigjet këtij veprimi.

Zelenskyy vazhdoi duke thënë se “luftimet e ashpra” vazhdojnë në rajonin lindor të Donbasit, ku ushtria ruse po përdor “numrin më të madh” të artilerisë dhe forcave sulmuese.

“Por Severodonetsk, Lysychansk, Avdiivka, Krasnohorivka dhe pika të tjera të nxehta vazhdojnë të mbahen. Populli ynë është i tillë. Ata po mbahen. Ushtria jonë po vazhdon. Dhe unë u jam mirënjohës të gjithëve, forca e të cilëve sot është fitore e së nesërmes”, tha ai.