Zelensky u bën thirrje rusëve që të ‘ndalojnë’ Putinin

Zelensky u bën thirrje rusëve që të ‘ndalojnë’ Putinin

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje qytetarëve rusë që jetojnë në Rusi që të ndalojnë presidentin e tyre, Vladimir Putin.

“Do të duhet të ndaloni atë (Putinin) në Rusi që do luftën më shumë se jetën, jetën tuaj”, tha presidenti ukrainas, shkruan Skynews.

Komentet e tij vijnë pasi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të enjten se katër rajone të Ukrainës – Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia – do të futen në Rusi gjatë një ceremonie që do të marrë pjesë nga Presidenti Putin, i cili pritet të mbajë një fjalim të madh.

Peskov tha se administratorët pro-Moskë të rajoneve do të nënshkruajnë traktate për t’u bashkuar me Rusinë në Kremlin.

Aneksimi do të vinte vetëm disa ditë pasi zyrtarët në rajonet e kontrolluara nga Rusia të Ukrainës thanë se banorët kishin votuar për t’u bashkuar me Rusinë në zgjedhjet e organizuara nga Kremlini.

Banorët kanë marrë pjesë në një votim që zyrtarët e instaluar nga Rusia po e thërrasin një referendum, por që është dënuar gjerësisht nga qeveritë perëndimore.