Zelensky akuzon Rusinë se po godet infrastrukturën civile

Zelensky akuzon Rusinë se po godet infrastrukturën civile

Volodymyr Zelensky ka deklaruar se Rusia është përgjegjëse për ndërprerjet e energjisë elektrike që prekin zona të mëdha të Ukrainës lindore dhe akuzoi Moskën për goditje të qëllimshme të infrastrukturës civile.

“Errësirë ​​e plotë në rajonet Kharkiv dhe Donetsk, ndërprerje e pjesshme në rajonet Zaporizhia, Dnipropetrovsk dhe Sumy”, shkroi Volodymyr Zelensky në një postim në rrjetet sociale duke fajësuar “terroristët rusë”.

“Asnjë instalim ushtarak nuk është prekur. Qëllimi është t’i privojmë njerëzit nga drita dhe ngrohja”.

Ndërkohë autoritetet lokale ukrainase raportuan për bombardimet ruse të infrastrukturës strategjike që shkaktuan ndërprerje të energjisë elektrike në zona të mëdha të Ukrainës lindore, ku Kievi ka nisur një kundërsulm.

Guvernatori i Kharkiv Oblast, ku Kievi raportoi fitimet më të mëdha territoriale gjatë kundërofensivës, tha në mediat sociale se ushtria ruse kishte goditur infrastrukturën strategjike në qytet dhe rajon.

Sipas Oleg Sinekhubov, “nuk ka më ujë apo energji elektrike në shumë qytete. Shërbimet e urgjencës po përpiqen të kontrollojnë zjarret në vendet e prekura”.

Guvernatori i rajonit Dnipropetrovsk në Ukrainën qendrore, Valentin Reznyshenko, fajësoi rusët për ndërprerjet e energjisë elektrike në rajonin e tij. “Shumë qytete dhe fshatra në rajonin e Dnipropetrovsk kanë mbetur pa energji elektrike. Rusët goditën infrastrukturën energjetike. Ata nuk mund ta pranojnë humbjen e tyre në fushën e betejës”.

Homologu i tij në rajonin e Sumit tha se ndërprerjet e energjisë kanë prekur të paktën 135 qytete dhe fshatra në rajonin e tij.

Në rajonin e Donetskut, qyteti i Kramatorsk, një nga më të mëdhenjtë në Ukrainën lindore nën kontrollin e Ukrainës, është pa energji elektrike, sipas gazetarëve të AFP-së atje. Guvernatori lokal raportoi gjithashtu pushime në zona të tjera të rrethit të tij.